Nishma's

חיפוש

סוגי מרכבים של רכבים: מילון מושגים 

בשנים האחרונות חלה פריחה משמעותית ביבוא מכוניות לארץ והדגמים השונים של יצרניות הרכב העולמיות רק גדל ומבלבל עוד יותר כאשר כל שנתיים יוצא דגם חדש עם שם שונה.

'האצ'בק', 'קופה', 'סדאן' או 'רודסטאר' הם חלק מרשימה ארוכה של מרכבים שלרובנו אין מושג מה הם בעצם אומרים. 

על מנת שתהיו מעודכנים ותכירו את כל סוגי המרכבים השונים לטובת עדיפות קניית רכב, יצרנו עבורכם את מילון מושגים של כל מרכבי הרכב המוכרים.

בשיחה הבאה כשיעלה השם "האצ'בק" לחלל האוויר, תדעו בדיוק על מה מדובר, אולי אפילו תוכלו לתקן את הדובר ולהסביר לו שהאצ'בק' מגיע עם 3 או 5 דלתות ולא 4. הנה הם לפניכם:

'קופה'

מכונית 'קופה' מקורית היא מכונית בעלת גרסה מקוצרת וסגנון עיצובי שמגיע לרוב עם 2 דלתות, קו גג נטוי כלפי מטה בצידו האחורי וחיתוך של המושבים האחוריים ברכב. לרוב, מכוניות ה'קופה' יהיו בעלות חזות ספורטיבית המיועדות ל- 2 נוסעים. 

כיום, חברות רכב רבות מייצרות רכבים בעלי 4 דלתות שמוגדרים על ידן כמכוניות 'קופה' וזאת אולי בשל הדמיון לגג האחורי המשתפל כלפי מטה.

ניתן למצוא כיום שילובים של מכוניות פנאי – שטח 'קופה' או מכונית 'סדאן קופה', אך העיצוב המקורי של מרכב ה'קופה' נשאר נאמן ל- 2 הדלתות הקלאסיות נטולות המושב האחורי. 

האצ'בק

יש הרבה בלבול כאשר מגיעים למרכב האצ'בק ברכבים, בלבול זה נוצר בשל מה שאנשים מגדירים "דלת" ברכב. אך קודם הסבר: צורת הרכב השכיחה והרגילה שאנו מכירים היא של רכב 4 דלתות ותא מטען (סדאן).

כאשר מדובר במרכב האצ'בק תא המטען הסטנדרטי נחתך ולא קיים והפתיחה האחורית של מה שהיה פעם תא מטען נחשבת כדלת נוספת ברכב. 

לכן נמצא רכבים מדגם האצ'בק שמוגדרים כבעלי 3 או 5 דלתות מכיוון שהדלת האחורית נחשבת כדלת נוספת מהמרחב הפנימי של הרכב (רכב בעל 2 או 4 דלתות צידיות ודלת נוספת אחורית).

יש לדעת כי רכב משפחתי במרכב 5 דלתות בגרסת האצ'בק קטן יותר מגרסת הסדאן שלו רק באורך הכללי והוא לא משפיע על מרווח הנוסעים ברכב אלא רק על החלק האחורי, היכן שממוקם תא המטען. רכישת רכב מסוג זה בכל מסלול שהוא כמו ליסינג מימוני או פרטי, מקנה מרחב גדול יותר לנהג ולנוסעים.

סדאן

הונדה סדאן

המכונית המוכרת, הסטנדרטית והשכיחה ביותר היא מכונית הסדאן, בעלת 4 דלתות ותא מטען נפרד שהגישה אליו היא מהצד החיצוני האחורי של הרכב.

 

היא גם מוגדרת כמכונית בעלת "3 קופסאות" והכוונה היא שהיא מחולקת לשלושה: הצד הקדמי למנוע, הצד האמצעי לנוסעים והצד האחורי לתא המטען.  

מדובר על מכונית קלאסית שמציעה 5 מקומות ישיבה יחד עם תא מטען נוח שמופרד בגישה משאר הרכב ופתיחתו נעשית מחוץ לרכב מצידו האחורי. מצבר חזק, הוא מאוד פופולארי בישראל ובעולם כולו בגלל הנוחות והיעילות שהוא מספק לנוסעים בו.

נוצ'בק

הנוצ'בק הוא שילוב שבין מכונית הסדאן ובין מכונית ההאצ'בק. הוא דומה בצורתו החיצונית למרכב ההאצ'בק אך להבדיל ממנו הוא בעל תא מטען נפרד, קצר ופחות בולט, או שהוא יכול לאפשר הרמה של החלון האחורי כמו במרכב האצ'בק. 

סטיישן

רכב הסטיישן לרוב מיוצר עם 5 דלתות, הוא ארוך יותר ועם תא מטען גדול במיוחד. לרוב נמצא במכוניות הסטיישן חלון צד נוסף שממוקם מאחורי הדלתות האחוריות ואופציה לקיפול המושב האחורי והגדלת תא המטען עד למושבים הקדמיים. 

רודסטאר

הרודסטאר הוא רכב בעל גג פתוח שמגיע עם 2 מושבים קדמיים בלבד. הרודסטאר מכונה לעיתים גם 'ספיידר' והוא בעל אופי ספורטיבי.

הרודסטאר בצורתו המקורית היה רכב ששימש למכוניות מרוץ באליפויות שונות בארה"ב, עם השנים השימוש במילה רודסטאר התפשטה גם למכוניות קבריולה דו מושבי. 

קבריולה / קבריולט

סוגי מרכבים

דומה מאוד למרכב הרודסטאר למעט הבדל אחד משמעותי והוא שניתן למצוא מרכבי קבריולה בגדלים שונים ועם מספר דלתות סטנדרטי (4 דלתות) גם גג מתקפל נסגר ונפתח בעוד שרודסטאר היא מכונית בעלת 2 דלתות, דו-מושבית בלבד נטולת גג. 

SUV

ראשי התיבות של SUV הם: Sport Utility Vehicle. מדובר ברכבי הפנאי-שטח שפופולאריים מאוד בישראל. רכבים אלו משלבים בין יכולת נהיגת שטח ונהיגת כביש.

לרוב נמצא רכבי SUV בעלי תא מטען ותא נוסעים גדולים, בדומה לרכבי מיניוואן. רוב רכבי ה-SUV בעלי הנעה כפולה (4X4).

רכב שטח/ג'יפ

בעוד שרכבי SUV משלבים נוחות נסיעת כביש ואבזור פנים מתקדם יחד עם נהיגת שטח, רכבי שטח מיועדים במיוחד לנסיעת בדרכים לא סלולות והם בעלי תכונות הנעה כפולה (4X4 אחיזה לכל גלגל בנפרד), אפשרות לנעילת דיפרנציאלי בין כל זוג גלגלים, מיגונים על חלקים חשובים ברכב, מנוע ותיבת הילוכים חזקים יותר, צמיגים המיועדים לתנאי שטח ומתלים בעלי מהלך ארוך. 

הג'יפ הוא למעשה מותג של תאגיד רכבים אך מאז החל את ייצורו (1941) ועד להיום הוא נהפך לשם נרדף לרכב שטח וכיום רבים משתמשים במילה ג'יפ לתיאור כללי לרכב שטח או לרכב SUV. 

וואן / מיניוואן

הוואן הוא רכב לשימוש מסחרי או פרטי, בעל מרווח פנים גדול שמכיל לרוב 9 מושבים. רכבי מיניוואן הן גרסה מוקטנת לרכבי הוואן, אינן מיועדות לשימוש מסחרי ומכילות בין 7-9 מושבים למשפחות גדולות. 

מיקרוואן 

קטגוריית המיקרוואן החלה לאחר מרכבי המיניוואן שיצאו ותפסו פופולריות רבה. המי קרוואנים מבוססים על רכבי סופר מיני בעלי מרכב מוגדל, בעיקר לגובה. ניתן למצוא רכבי מיקרוואן כדוגמת: טויוטה ספייס וורסו או סקודה רומסטר. 

טנדר

מדובר ברכב עבודה בעל ארגז חיצוני אחורי (לרוב פתוח) שמיועד לנשיאה של מוצרים כבדים, ישנן גרסאות טנדרים בעלי 2 או 4 דלתות, בעלי מושבים קדמיים או אחוריים עם הנעה כפולה או הנעה רגילה אחורית. 

השימוש במילה הלועזית 'טנדר' לתיאור רכב עבודה קיים רק בישראל. בלועזית שם זה מתאר סוגים שונים של כלי תחבורה שמיועדים לצרכים של כלי תחבורה אחרים, כמו קרון לקטר או אוניה שמשמשת צי אוניות.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עריכת דין
למי מתאים הסדר מותנה?

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בשימוש בהסדרים מותנים על ידי המשטרה והפרקליטות כלפי חשודים ונאשמים בתיקים פליליים. הסדר מותנה נותן לנחקר הזדמנות לסגור את תיק

קרא עוד »